Karanlık Zihinler - Alexandra Bracken - Kitap Yorumu

Cuma, Kasım 06, 2015


Amerika' da çocukların  birçoğunun öldüğü IAAN adı verilen salgından kurtulan çok az sayıdaki çocuklardan birisidir Rubby. Bu hastalık hayatta kalan çocuklara çok büyük güçler kazandırmıştır. Ancak bu bir şansmıdır yoksa lanet mi.

Hükümet ise bu güçlerin sebebini bulamadığı için geri kalan çocukları toplayıp iyileştirme vadiyle rehabilitasyon kaplarına göndermeye başlar. Rubby ise 10. doğum gününün sabahı  ailesinin ona süpriz yapmasını beklerken bir anda kendini bu kamplardan birinde buluyor.
Hükümet çocukları güçlerine göre ayırıyor ve her birini renkle isimlendiriyor. Yeşiller Süper Zeka ve fotografik hafıza sınıfıdır. Maviler Cisimleri hareket ettirebilirler.Sarılar Elektriği kontrol ederler. Kırmızılar ise Ateşi. Turuncular ise insanların zihinlerine girebilir ve insanları yönlendirebilirler. Ruby bir yeşildir. En azından herkes öyle bilir.

Ruby 6 yıl boyunca kötü şartlar altında bir yeşil gibi bu kamplarda yaşamıştır. Ancak bir gün eline kamptan kurtulma şansı geçer. Liam, Zu ve Chubs' un yanında bulur kendisini. Rubby ilk başta onlara zarar vermemek için uzaklaşmayı düşünse de zamanla onları korumaya karar verir.
Rubby dışarı çıkmasıyla 6 yıl boyunca Amerika'da nelerin değiştiğini öğrenebiliyoruz. İnsanlar kasabalardan büyük şehirlere göç etmek zorunda kalmış, ekonomi çökmüş, iş bulmak ve çalışmak imkansız hale gelmiş, çocuk doğurmuyor ve kamplardan kaçan çocukları yakalayıp hükümete teslim edecek kadar nefret ediyorlar onlardan.
Dışarıda bu çocuklardan nefret eden ve onları kullanmak isteyen bunca insan varken onların işide kolay olmuyor. Sürekli kaçmak zorunda kalıyorlar.
Amaçları Kaçak Çocuk diye adlandırılan bu çocuğa ulaşmak, onun koruması altındaki çocuklar gibi bir süre güvende yaşamak ve ailelerine bir şekilde ulaşabilmek.Kaçak Çocuk bir turuncu ve fazlasıyla tehlikeli. Kaçak Çocuğa da kitapta fazlasıyla yer verilmiş. Ancak kitabın sonlarına doğru düşünüldüğü gibi bir karakter olmadığı ortaya çıkıyor.
Seri üç kitap dan oluşuyor. Never Fade ve In The Afterlight serinin devam kitapları. Karanlık Zihinler 576 sayfadan oluşuyor. Distopya türü kitaplardan hoşlanıyorsanız kitabı beğeneceksinizdir.
Diğer kitap yorumlarımı da okumanız dileğiyle..

Bunlarda İlginizi Çekebilir

17 yorum

 1. çalışkan kaleme selam olsun!
  ne güzel bir kitap tanıtım yazısı daha.
  var olasınız...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Yorumunuzla yine beni mutlu ettiniz.

   Sil
 2. okudum desem yalan olur ama sıraya alabilirim :) keşif etkinliğyle geldim takibe aldım görüşmek üzere :)
  balinkokusu.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
 3. İlginç bir kitap , okunacaklar listeme aldım . Takipteyim sevgiler ☺

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım beğenirsin. Eğer okursanız. Kitap hakkındaki düşüncelerinizi de öğrenmek isterim.

   Sil
 4. Hııım enteresan bir konusu var. Bu tarz kitapları da filmleri de çok severim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu tarz kitapları seviyorsanız beğeneceğinizi umuyorum.

   Sil
 5. Merhaba, keşif etkinliğiyle buldum blogunuzu. Yazdıklarınız çok güzel hele kitap okuyamadığım için huzursuz olduğum şu günlerde bana iyi geleceğini düşünüyorum. Takibe aldım sizi. Bloguma da beklerim.
  www.blogluyorum.net

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim. Takipteyim sevgiler.

   Sil
 6. Kitap ilgimi çekti gerçekten. Ve bloğunuzda bu tür yorumlar yapmanız çok güzel. Bizlre yol gösterici oluyor. Ben de bloğuma bekliyorum. Makyaj ve kozmetik üzerine. Sevgiler.

  YanıtlaSil
 7. Keşke okumaya fırsat bulabilsem, gerçekten konusu çok güzelmiş. ah zamansızlık.. :(

  YanıtlaSil
 8. Geçenlerde indirimden almıştım bunu D&R 'dan.
  Konusunu okumuştum ama unutmuşum :) Okuma sıralamasında öne aldım bu kitabı.
  Ellerine sağlık ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşeekkür ederim :) Umarım sende beğenirsin. Bende D&R'dan almıştım indirimden :)

   Sil
  2. Umarım ^^
   Bir de blogumdaki keşif etkinliğine katıldığın için teşekkür ederim ^^

   Sil
  3. Ben teşekkür ederim. Blog keşif etkinliklerini seviyorum. :) yeni yeni bir çok arkadaşımız oluyor. :)

   Sil

Facebook

Subscribe